ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների հետ
Հուլիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է «Հրադադար. մարդկային կորստի ցավ» բարեգործական հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ, որոնց որդիները կամ ամուսինները զոհվել են զինվորական ծառայության ընթացքում:
Կազմակերպության անդամները հանձնաժողովի նախագահի հետ քննարկել են «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքի հետ կապված մի շարք խնդիրներ՝ նշելով, որ այն արտոնությունները, որոնք սահմանված են այդ օրենքով եւ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով, անբավարար են: Նրանք խնդրել են պատգամավորի աջակցությունը, որպեսզի խորհրդարանը քննարկի եւ փոփոխություններ կատարի օրենքում՝ ընդլայնելով սահմանված արտոնությունների շրջանակը:
Զոհված զինծառայողներից մայրերի խոսքով՝ անգամ սահմանված արտոնությունները շատ դեպքերում տարբեր պաշտոնյաներ հրաժարվում են տրամադրել:
Նաիրա Զոհրաբյանը հյուրերին խոստացել է ուսումնասիրել խնդիրը եւ հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ: Ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերում փոփոխություններ նախաձեռնելու նպատակով հանձնաժողովի նախագահը մտադիր է հարցը քննարկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ:

Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции встретилась с членами семей погибших военнослужащих
24 июля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с представителями благотворительной общественной организации “Перемирие: боль людских утрат”, чьи сыновья или мужья погибли в ходе воинской службы в условиях перемирия.
Члены организации обсудили с председателем комиссии ряд проблем, связанных с законом РА “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей”, отметив, что льготы, предусмотренные этим законом и соответствующими постановлениями Правительства РА, недостаточны. Они просили содействия депутата, чтобы парламент обсудил и принял поправки в закон, расширив рамки установленных льгот.
По словам матерей погибших военнослужащих, даже существующие льготы различные чиновники во многих случаях отказываются предоставлять.
Н.Зограбян пообещала гостям изучить проблему и выступить с законодательной инициативой. Для инициирования поправок в регулирующие сферу правовые акты председатель комиссии   намерена обсудить вопрос с министром обороны РА Д.Тонояном.