ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների հետ
Հուլիսի 24-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է «Հրադադար. մարդկային կորստի ցավ» բարեգործական հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ, որոնց որդիները կամ ամուսինները զոհվել են զինվորական ծառայության ընթացքում:
Կազմակերպության անդամները հանձնաժողովի նախագահի հետ քննարկել են «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքի հետ կապված մի շարք խնդիրներ՝ նշելով, որ այն արտոնությունները, որոնք սահմանված են այդ օրենքով եւ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով, անբավարար են: Նրանք խնդրել են պատգամավորի աջակցությունը, որպեսզի խորհրդարանը քննարկի եւ փոփոխություններ կատարի օրենքում՝ ընդլայնելով սահմանված արտոնությունների շրջանակը:
Զոհված զինծառայողներից մայրերի խոսքով՝ անգամ սահմանված արտոնությունները շատ դեպքերում տարբեր պաշտոնյաներ հրաժարվում են տրամադրել:
Նաիրա Զոհրաբյանը հյուրերին խոստացել է ուսումնասիրել խնդիրը եւ հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ: Ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերում փոփոխություններ նախաձեռնելու նպատակով հանձնաժողովի նախագահը մտադիր է հարցը քննարկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ:

Chair of RA NA Standing Committee on European Integration Meets with Members of Deceased Servicemen’s Families
On July 24, the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration met with the representatives of the Relief NGO Ceasefire: Pain of Human Loss, whose sons and husbands died during the military service.
The members of the organisation discussed a number of problems related to the RA Law on Social Insurance of the Servicemen and Their Family Members with the Committee Chair, noting that the privileges which are set out by that law and by relevant decisions of the RA Government, are insufficient. They asked the MP's support in order the parliament would debate and amend the law, expanding the format of the established privileges.
According to the mothers of the deceased servicemen, different officials refuse to provide even the established privileges in many cases.
Naira Zohrabyan promised the guests to study the problem and make legislative initiative. The Committee Chair intends to debate the issue with the RA Minister of Defense Davit Tonoyan for initiating amendments in the legal acts regulating the sphere.